Atacantul dinamovist Adam Nemec a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă în partida pe care echipa naţională a Slovaciei a câştigat-o, vineri, pe teren propruu, cu scorul de 4-0 (3-0), în faţşa formaţiei Lituaniei, în etapa a patra a grupei F a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018.

Nemec, care a jucat până în minutul 77, a marcat în minutul 12 şi a pasat decisiv la reuşita lui Kucka, în minutul 15.

Celelalte goluri ale slovacilor au fost înscrise de Skrtel '36 şi Hamsik '86.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
30 mai - Maratonul Fondurilor Europene. Parteneri: BCR, BRD, CEC
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Grupa A

Franţa - Suedia 2-1

Au marcat: Pogba '58, Payet '65 / Forsberg '55.

Clasament: 1. Franţa - 10 puncte (4 jocuri), 2. Suedia - 7 puncte (4 jocuri), 3. Olanda - 4 puncte (3 jocuri), 4. Bulgaria - 3 puncte (3 jocuri), 5. Belarus - 2 puncte (3 jocuri), 6. Luxemburg - 1 punct (3 jocuri).

Grupa C

San Marino - Germania 0-8

Au marcat: Khedira '7, Gnabry '9, '58, '76, Hector '32, '65, Stefanelli '82 (autogol), Volland '85

Irlanda de Nord - Azerbaidjan 4-0

Au marcat: K. Lafferty '27, McAuley '40, C. McLaughlin '66, Brunt '83

Cehia - Norvegia 2-1

Au marcat: Krmencik '11, Zmrhal '47 / King '87.

Clasament: 1. Germania - 12 puncte, 2. Irlanda de Nord - 7 puncte, 3. Azerbaidjan - 7 puncte, 4. Cehia - 5 puncte, 5. Norvegia - 3 puncte, 6. San Marino - 0 puncte.

Grupa E

Armenia - Muntenegru 3-2

Au marcat: A. Grigorian '50, Haroian '74, Gazarian '90+4 / Kojasevici '36, Jovetici '38

Danemarca - Kazahstan 4-1

Au marcat: Cornelius '15, Eriksen '36 (penalti), '90+2, Ankersen '78 / Suiumbaiev '17

România - Polonia 0-3

Au marcat: Grosicki '11, Lewandowski '83, '90+1 (penalti).

Clasament: 1. Polonia - 10 puncte, 2. Muntenegru - 7 puncte, 3. Danemarca - 6 puncte, 4. România - 5 puncte, 5. Armenia - 3 puncte, 6. Kazahstan - 2 puncte.

Grupa F

Malta - Slovenia 0-1

A marcat: Verbici '47

Slovacia - Lituania 4-0

Au marcat: Nemec '12, Kucka '15, Skrtel '36, Hamsik '86

Anglia - Scoţia 3-0

Au marcat: Sturridge '24, Lallana '50, Cahill '61.

Clasament: 1. Anglia - 10 puncte, 2. Slovenia - 8 puncte, 3. Slovacia - 6 puncte, 4. Lituania - 5 puncte, 5. Scoţia - 4 puncte, 6. Malta - 0 puncte.