Dublul campion mondial la înot David Popovici, legitimat la CS Dinamo, a fost nominalizat pentru titlul de “Cel mai bun sportiv din Balcani în 2025”.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe X Distribuie pe Email

“Agenţiile naţionale de ştiri din Balcani au trimis nominalizările pentru ancheta tradiţională ”Balkan Athlete of the Year", în Top 10 intrând, aşa cum era de aşteptat, dublul campion mondial la înot David Popovici (CS Dinamo)”, a anunţat clubul sportiv bucureştean.

Primii 10 sportivi în topul nominalizărilor, în ordine alfabetică:

Giannis Antetokounmpo (Grecia) - baschet

Nikola Jokic (Serbia) - baschet

Emmanouil Karalis (Grecia) - atletism

Distria Krasniqi (Kosovo) - judo

Zrinka Ljutic (Croaţia) - schi

Karlos Nasar (Bulgaria) - haltere

Aleksandar Nikolov (Bulgaria) - volei

Stefanos Ntouskos (Grecia) - canotaj

David Popovici (România) - înot

Alperen Şengun (Turcia) - baschet

Ceremonia de premiere, prilej cu care vor fi anunţate rezultatele finale, va avea loc la Sofia, în data de 16 februarie, zi în care BTA a publicat primul său buletin de ştiri, în 1898.

Ancheta ”Balkan Athlete of the Year" are o istorie de 52 de ani, prima ediţie având loc în 1973. Doar şapte sportivi români au fost numărul 1 în acest top:

Nadia Comăneci (1975, 1976, 1980)

Daniela Silivaş (1988)

Paula Ivan (1989)

Gabriela Szabo (1999)

Marian Drăgulescu (2005)

Constantina Diţă (2008)

David Popovici (2022)

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.