David Popovici, cel mai bun înotător al lumii în 2022, a câştigat, miercuri, medalia de aur în proba de 50 m liber seniori din cadrul Campionatului Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 22.62.

Pe locul doi s-a clasat Constantin George Alexandru Stoica (22.96), iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (23.31).

“Am încercat ceva nou, să înot cu braţele întinse. Nu prea îmi place. Sunt mulţumit. Profit de faptul că nu este un concurs cu miză foarte mare. Da, chiar sunt bucuros”, a declarat Popovici la final, la TVR.

Tot miercuri el va concura şi la 100 m spate.

Zilele următoare, Popovici va evolua la 50 m fluture, 100 m liber, 100 m fluture şi 400 m liber.

Competiţia se desfăşoară la Otopeni, între 5 şi 9 aprilie.