Echipa Universitatea Craiova a învins marţi seara, pe teren propriu, scor 4-0, formaţia Farul Constanţa, într-un meci din grupa D a Cupei României, şi s-a calificat în sferturile Cupei României.

Farul a ratat deschiderea scorului prin Cojocaru, în două rânduri, minutele 11 şi 36, în ambele situaţii intervenind foarte bine portarul Lazar, iar oltenii au reuşit să înscrie în finalul primei reprize – atunci când Baiaram a şutat la poartă şi Koljic a deviat în plasă. Era minutul 45+1 şi Craiova a intrat cu avantaj minim la cabine. În minutul 52 Baiaram a reuşit să înscrie cu o lovitură de cap din centrarea lui Căpăţînă şi gazdele s-au desprins la două goluri. După numai două minute Kurtic a şutat senzaţional de la distanţă şi a catapultat balonul în vinclul porţii lui Buzbuchi, făcând 3-0. Scorul final a fost stabilit de Atanas Trică, în minutul 86 şi Craiova, după o victorie cu 4-0, câştigă grupa D a Cupei României, calificându-se în sferturile de finală.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Lazar – Căpăţînă, Screciu, Al. Creţu, Bancu – Kurtic, Mateiu – Roguljic, Baiaram, Işfan – Koljic. ANTRENOR: Ivailo Petev

FARUL: Buzbuchi – Cercel, Queiros, Dănuleasă, D. Grosu – L. Banu, N. Popescu, Borgnino – Gustavo, I. Cojocaru, Sali. ANTRENOR: Gheorghe Hagi