Echipa naţională a Spaniei a încheiat la egalitate duminică, scor 1-1, meciul disputat cu Germania, în cadrul grupei E de la Cupa Mondială din Qatar.

Spania a deschis scorul prin Alvaro Morata, în minutul 62, acesta deviind în plasă la o pasă a lui Jordi Alba. Egalarea a venit în minutul 83, când Fullkrug l-a învins pe Unai Simon cu un şut puternic.

Cu acest egal, Germania mai păstrează şanse de calificare în optimi, dar depinde şi de rezultatul din meciul Spania – Japonia.

SPANIA: Unai Simon - Carvajal, Rodri, Laporte, Jordi Alba (Balde 82) - Busquets – Gavi (N. Williams 66), Pedri - Ferran Torres (Alvaro Morata 54), Marco Asensio (Koke 66), Dani Olmo. SELECŢIONER: Luis Enrique

GERMANIA: Neuer – Kehrer (Klostermann 70), Sule, Rudiger, Raum (Schlotterbeck 87) - Goretzka, Kimmich – Gnabry (Hofmann 85), Gundogan (L. Sane 70), Musiala – T. Muller (Fullkrug 70). SELECŢIONER: Hansi Flick

Cartonaşe galbene: Busquets 44 / Kehrer 37, Goretzka 58, Kimmich 60

Arbitri: Danny Desmond Makkelie – Hessel Steegstra, Jan de Vries (toţi din Ţările de Jos) – Istvan Kovacs (România)