Echipa naţională a Portugaliei a întrecut marţi seara, scor 6-1, reprezentativa Elveţiei, în ultimul meci din optimile Cupei Mondiale. Lusitanii s-au calificat în sferturile competiţiei, unde vor întâlni Marocul.

Portugalia nu a lăsat nici o clipă garda jos şi, chiar dacă nu a început cu starul Cristiano Ronaldo titular, a fost de neoprit. Lusitanii au condus cu 2-0 la pauza prin golurile marcate de Goncalo Ramos (min. 17) şi Pepe (min. 33), iar după pauză au mai marcat de patru ori. Goncalo Ramos a reuşit hat-trick-ul cu alte două goluri, în minutele 51 şi 67, Raphael Guerreiro a înscris în minutul 55, iar Rafael Leao a închis tabela în minutul 90+2. Golul elveţienilor a venit în minutul 58, marcat de Manuel Akanji.

PORTUGALIA: Diogo Costa - Dalot, Pepe, Ruben Dias. Guerreiro - Bernardo Silva (Ruben Neves 81), Carvalho, Otavio (Vitinha 74) - Bruno Fernandes, Goncalo Ramos (Horta 74), Joao Felix (Cristiano Ronaldo 74). SELECŢIONER: Fernando Santos

ELVEŢIA: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar (Comert 46), R. Rodriguez – Freuler (Zakaria 54), Xhaka - Shaqiri, Sow (Seferovic 54), Vargas (Okafor 66) – Embolo (Jashari 89). SELECŢIONER: Murat Yakin

Cartonaşe galbene: Schar 43, Comert 59

Arbitri: César Arturo Ramos Palazuelos - Alberto Morín Méndez, Miguel Ángel Hernández Paredes (toţi din Mexic) - Istvan Kovacs (România)