Echipa naţională de fotbal a Croaţiei a învins duminică, scor 4-1, reprezentativa Canadei, într-un meci din cadrul grupei F de la Cupa Mondială Qatar 2022.

Canada a deschis scorul în minutul 2, când Alphonso Davies a înscris cu o lovitură de cap primul gol al Canadei la un turneu final de Cupă Mondială. Croaţii au egalat prin Kramaric, în minutul 37, şi au trecut la conducere în minutul 43, prin Livaja. Kramaric a marcat, în minutul 73, golul care a adus linişte în tabăra Croaţiei, iar Majer a închis tabela la 4-1 în minutul 90+4.

Croaţii au 4 puncte şi sunt pe primul loc al grupei F.

CROAŢIA: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Brozovic, Modric (Pasalic 86), Kovacic (Majer 86) – Livaja (Petkovic 60), Kramaric (Vlasic 72), Perisic (Orsic 86). SELECŢIONER: Zlatko Dalic.

CANADA: Borjan – A. Johnston, Vitoria, K. Miller – Laryea (Hoilett 62), Hutchinson (Adekugbe 72), Eustaquio (I. Kone 46), A. Davies - Buchanan, Larin (Osorio 46), J, David (Cavallini 72). SELECŢIONER: John Herdman

Cartonaşe galbene: Lovrem 56, Modric 85 / Buchanan 52, K. Miller 85

Arbitri: Andres Matias Matonte Cabrera – Nicolas Taran, Martin Soppi (toţi din Uruguay) – Kevin Ortega (Peru)