Echipa naţională a Camerunului a terminat la egalitate luni, scor 3-3, meciul disputat în compania Serbiei, în cadrul grupei G de la Cupa Mondială din Qatar 2022.

Camerun a deschis scorul prin Castelletto, în minutul 29, dar Serbia a întors rezultatul până la pauză, înscriind în minutele de prelungire prin Pavlovic (min. 45+1) şi Sergej Milinkovic-Savic (45+3). După pauză, Mitrovic a marcat pentru 3-1 în minutul 53 şi meciul părea jucat, dar camerunezii au egalat în numai trei minute. Mai întâi a scris Aboubakar (min. 63), apoi Choupo-Moting (min. 66) şi cu scorul final Camerun – Serbia 3-3, ambele echipe au şanse minime să mai continue în faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

CAMERUN: Espassy - Fai, Castelleto, N'Koulou, Tolo – Anguissa (Gouet 81), Kunde (Ondoua 67), Hongla (Aboubakar 55) – Mbeumo (Nkoudou 81), Choupo-Moting, Toko Ekambi (Bassogog 67). SELECŢIONER: Rigobert Song

SERBIA: V. Milinkovic-Savic - Milenkovic, Veljkovic (Babic 76), Pavlovic (Mitrovic 55) - S. Milinkovic Savic (Grujic 78), Zivkovic (Radonjic78), Lukic, Maksimovic - Tadic, Mitrovic, Kostic (Kostic 90+2). SELECŢIONER: Dragan Stoikovic

Cartonaşe galbene: N'Koulou, Bassogog 30 / Jovic 45+4, Milenkovic 90+3

Arbitri: Mohammed Abdulla – Mohamed Al Hammadi, Hasan Al Mahri (toţi din Emiratele Arabe Unite) – Ning Ma (China)