Echipa naţională a Belgiei a învins. miercuri seară ,Canada, scor 1-0, într-un meci din grupa F a Cupei Mondiale din Qatar. Canadienii au ratat un penalti.

În minutul 9, arbitrul zambian Janny Sikazwe a revăzut la VAR un henţ în careu al lui Carrasco şi a acordat penalti pentru canadieni. Alphonso Davies a executat şi Courtois a respins. În finalul primei reprize s-a înscris unicul gol al meciului, avându-l ca autor pe Batshuayi, care l-a învins pe portarul Borjan  în minutul 44.

BELGIA: Courtois - Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen - Castagne, Tielemans (Onanan 46), Witsel, Carrasco (Meunier 46) - De Bruyne, Batshuayi (Openda 78), E. Hazard (Trossard 62). ANTRENOR: Roberto Martinez

CANADA: Borjan – A. Johnston, Vitoria, Miller – Hoilett (Larin 58), Eustaquio (Osorio 81), Hutchinson (I. Kone 58), Laryea (Adekugbe 74) – Buchanan (Millar 81), J. David, A. Davies. ANTRENOR: John Herdman

Cartonaşe galbene: Carrasco 9, Meunier 54, Onana 56 / A. Davies 81, A. Johnston 83

Arbitri: Janny Sikazwe (Zambia) – Jerson Dos Santos (Angola), Arsenio Maringule (Mozambic) – Yoshimi Yamashita (Japonia)