Accidentat la antrenament cu o zi înaintea meciului din optimile de finală ale Cupei Mondiale împotriva Columbiei, Johan Manzambi, revelaţia echipei Elveţiei, nu va putea juca. Alţi jucători ai echipei naţionale, printre care Ruben Vargas şi Djibril Sow, sunt incerti..
Este o lovitură grea, foarte grea pentru Nati. Revelaţia Elveţiei la această Cupă Mondială din 2026, cu trei goluri şi două pase decisive, tânărul talent Johan Manzambi nu va putea juca împotriva Columbiei, marţi (ora 22:00), în optimile de finală ale Campionatului Mondial.
După cum relatează Blick, mijlocaşul ofensiv în vârstă de 20 de ani s-a accidentat la genunchi în timpul ultimei sesiuni de antrenament, în timpul unui meci de cinci contra cinci, aparent fără intervenţia altui jucător.
Finalistul Ligii Europa cu Fribourg a făcut un RMN, iar verdictul a fost dat: deşi natura leziunii nu a fost dezvăluită şi se pare că scenariul cel mai grav a fost exclus, Manzambi nu va putea juca în acest meci crucial.
Şi aceasta nu este singura veste proastă pentru Elveţia.
În timp ce Michel Aebischer şi Luca Jaquez, accidentaţi de câteva zile, rămân incerti, la fel se întâmplă şi în cazul lui Ruben Vargas şi Djibril Sow. La fel ca Manzambi, cei doi jucători menţionaţi mai sus au fost nevoiţi să întrerupă prematur ultimul antrenament înaintea acestui meci.



























