Cupa Mondială 2026: A demisionat antrenorul naţionalei din Coreea de Sud, eliminată în grupe

Cupa Mondială 2026: A demisionat antrenorul naţionalei din Coreea de Sud, eliminată în grupe

Selecţionerul naţionalei din Coreea de Sud, Hong Myung-bo, a demisionat duminică, după eliminarea în faza grupelor Cupei Mondiale din 2026.

În cel de-al doilea mandat la conducerea echipei coreene, antrenorul în vârstă de 57 de ani a suferit un al doilea eşec dureros, fiind din nou eliminat prematur, la fel ca la Cupa Mondială din 2014.

După o victorie destul de promiţătoare împotriva Cehiei (2-1), echipa „războinicilor Taeguk” a suferit apoi înfrângeri în faţa Mexicului şi a Africii de Sud, de fiecare dată cu scorul de 1-0. Un total de trei puncte, insuficient pentru a se număra printre cele mai bune opt echipe clasate pe locul trei, ceea ce ar fi însemnat calificarea în şaisprezecimile de finală.

Fostul căpitan al naţionalei, Hong Myung-bo, este considerat unul dintre cei mai buni jucători din istoria ţării. La Cupa Mondială din 2002, disputată pe teren propriu, fundaşul a obţinut Balonul de Bronz, acordat celui de-al treilea cel mai bun jucător al turneului. Coreea de Sud a ajuns atunci în semifinalele competiţiei.

viewscnt

Articolul de mai sus este destinat exclusiv informării dumneavoastră personale. Dacă reprezentaţi o instituţie media sau o companie şi doriţi un acord pentru republicarea articolelor noastre, va rugăm să ne trimiteţi un mail pe adresa abonamente@news.ro.

Recomandările editorilor
Ultima oră