Echipa italiană AC Fiorentina a învins miercuri seara, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Atalanta Bergamo, în meciul tur al semifinalei Cupei Italiei.

Gazdele au marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 31, când Nico Gonzalez a pasat şi Mandragora a trimis în plasă. Prima repriză a fost dominată de Fiorentina. În partea a doua, Nico Gonzalez a trecut pe lângă gol în două rânduri (minutele 57 şi 63) însă până la final nu s-a mai înscris, iar AC Fiorentina s-a impus la limită.

Returul se va disputa la Bergamo, în ziua de 24 aprilie.

În cealaltă semifinală a Cupei Italiei, Juventus a învins cu 2-0 pe Lazio.