Echipa AC Fiorentina a învins miercuri, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Torino, calificându-se pentru semifinalele Cupei Italiei.

După o primă repriză fără gol marcat, AC Fiorentina a deschis scorul prin Luka Jovic, în minutul 65. Jonathan Ikone l-a majorat în minutul 90, pentru ca în minutul 90+3 Yann Karamoh să înscrie singurul gol al oaspeţilor.

AC Fiorentina s-a calificat pentru semifinalele Cupei Italiei, unde va întâlni într-o dublă manşă învingătoarea din partida AS Roma – Cremonese.

Semifinalele competiţiei se vor desfăşura tur-retur în zilele de 4-5 aprilie, respectiv 25-25 aprilie.