Qatar, gazda competiţiei şi deţinătoarea trofeului, a învins Iranul cu scorul de 3-2 într-o semifinală palpitantă a Cupei Asiei pe Naţiuni, miercuri, pe stadionul Al Thumama, unde atacantul Almoez Ali a marcat golul victoriei şi a stabilit o confruntare pentru titlu cu Iordania, relatează Reuters.

Ali a înscris golul victoriei pentru Qatar în minutul 82.

Iranul l-a pierdut pe Shojae Khalilzadeh din cauza unui cartonaş roşu în minutele de prelungire, iar antrenorul iranian Amir Ghalenoei a pierdut pentru prima dată de când a preluat echipa anul trecut.

Celelalte goluri au fost marcate de Abdulsallam ’17 şi Afif ’43 pentru Qatar, respectiv Azmoun ‘4 şi Jahanbakhsh ’51 (penalti) pentru Iran.

Finala competiţiei, Iordania – Qatar, va avea loc sâmbătă, la Lusail.