Echipa naţională din Guineea s-a calificat duminică în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins cu 1-0 echipa naţională a Guineei Ecuatoriale. Unicul gol al meciului a fost înscris în minutul 90+8.

Partida de la Abidjan a fost una intensă. Guineea Ecuatorială, cu doi titulari care evoluează în campionatul României: fundaşii Esteban Obiang Orozco (FC Argeş) şi Basilio Ndong (Universitatea Craiova), a rămas în zece oameni după eliminarea lui Federico Bikoro, în minutul 55. Echipa lui Obiang şi Ndong a primit şi un penalti, ratat însă de Emilio Nsue în minutul 69. Guineea a înscris golul calificării în minutul 90+8, prin Mohamed Bayo, atacantul împrumutat de Lille la Le Havre.

Guineea s-a impus cu 1-0 şi merge în sferturile de finală, alături de Nigeria şi Angola.