Africa de Sud a surprins Marocul cu o victorie cu 2-0 şi a eliminat semifinalista Cupei Mondiale din 2022 din Cupa Africii pe Naţiuni, marţi, la San Pedro, în faza optimilor de finală, prin golurile marcate de Evidence Makgopa şi Teboho Mokoena în repriza a doua.

Marocul, care l-a avut pe Sofyan Amrabat eliminat pe final de meci, era una dintre favoritele turneului din Coasta de Fildeş, dar blestemul continental continuă şi a rămas fără un titlu la Cupa Naţiunilor din 1976, relatează Reuters.

Makgopa a înscris în minutul 57, iar Mokoena a stabilit scorul final în minutul 90+6.

Africa de Sud va juca împotriva selecţionatei Capului Verde în sferturile de finală, sâmbătă, la Yamoussoukro.

Africa de Sud, câştigătoare în 1996, a trecut prin multe greutăţi în competiţia continentală în ultimele decenii şi nu a mai ajuns dincolo de sferturile de finală din 2000.

Celelalte sferturi de finală sunt Nigeria – Angola, RD Congo – Guineea şi Mali – Coasta de Fildeş.