Echipele de baschet masculin CSU Sibiu şi CSM Galaţi s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale Cupei României, după ce au eliminat formaţiile CSM Ploieşti, respectiv FC Argeş Piteşti.

CSU Sibiu a câştigat în deplasare, cu CSM Ploieşti, scor 80-65 (80-74 în tur), iar FC Argeş Piteşti a pierdut pe teren propriu, cu CSM Galaţi, cu 80-83, fiind nevoie şi de prelungiri, după ce la finalul timpului regulamentar scorul era 74-72 pentru CSM şi, cumulat cu scorul din tur, 77-75 pentru FC Argeş, era egalitate la general.

Celelalte partide retur din primul tur al competiţiei se vor juca marţi. În tur s-au înregistrat rezultatele: CSM Miercurea Ciuc - SCM Timişoara 54-93, Steaua Bucureşti - U BT Cluj 69-87, CSU Sibiu - CSM Ploieşti 80-74, CSM Tîrgu Jiu - CSO Voluntari 66-92, Athletic Constanţa - Rapid Bucureşti 82-69, SCMU Craiova - CSM Oradea 79-64, CSM Focşani - Dinamo Bucureşti 65-87.

Câştigătoarele din dubla manşă se vor califica în sferturile Cupei României. Meciurile din această fază sunt programate între 27-30 decembrie, pentru un loc la Turneul Final Four, care va avea loc între 17-19 februarie 2022.

Meciurile se pot încheia şi la egalitate, însă doar în faza în care se dispută în sistem tur-retur.

Trofeul Cupa României este deţinut de CSO Voluntari, care l-a câştigat pentru prima dată în 2021.