Echipa CS Universitatea Craiova a învins sămbătă, pe teren propriu, echipa Universitatea Cluj, scor 1-0, într-un meci al etapei a 17-a din Superliga.

În minutul 25, arbitrul Iulian Călin a acordat penalti după ce a consultat VAR, în urma unui fault al lui Briceag la Baiaram, în careul clujenilor. A executat Mitrea, dar portarul Plamen Iliev a respins.

Craiova a reuşit să înscrie în minutul 60, când Alexandru Creţu a reluat în plasă, cu o lovitură de cap, centrarea lui Bancu.

Victoria cu U Cluj o duce pe Craiova pe locul 3 în campionat, cu 30 de puncte.

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Lazar - Vătăjelu, Papp, Mitrea, Screciu, N. Bancu - Al. Creţu, Căpăţînă (Roguljic 89), Nistor – Rivaldinho (Markovic 71), Baiaram (Găman 71). ANTRENOR: Mirel Rădoi

U CLUJ: Iliev - Chipciu, Piţian, D. Ispas (Fl. Ilie 80), Briceag - G. Simion (Remacle 67), I. Filip (Purece 84) - L. Fulop (Ad. Bălan 80), Ov. Bic, Horşia (Hofman 67) – Thiam. ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Papp 51 / Chipciu 76, Hofman 81, Piţian 90+2

Cartonaş roşu: Chipciu (U Cluj) min. 90+4

Arbitri: Iulian Călin – Mircea Grigoriu, Andrei Constantinescu – Iuliana Demetrescu

Arbitri VAR: Adrian Cojocaru – Marius Marchidanu

Observator: Liviu Ciubotariu