Echipa italiană AC Fiorentina a învins joi seara, cu scorul de 3-0, în deplasare, echipa scoţiană Hearts of Midlothians, într-un meci contând pentru etapa a treia din grupele Conference League. Villarreal a făcut scor cu Austria Viena, 5-0. Victorie în deplasare a reuşit şi Partizan Belgrad, 1-0 cu FC Koln, iar Alkmaar s-a impus greu pe teren propriu, 3-2 cu Apollon.

AC Fiorentina s-a impus fără mari probleme în Scoţia, unde a condus cu 2-0 la pauză. Villarreal a surclasat cu 5-0 pe Austria Viena, trei goluri fiind reuşite de Morales, jucător intrat la pauză. AZ Alkmaar a avut un meci dificil cu Apollon Limassol, ciprioţii egalând de două ori pe tabelă, iar olandezii înscriind golul victoriei abia pe final de meci.

Rezultatele înregistrate joi seara, în Conference League:

Grupa A: Heart of Midlothian – AC Fiorentina 0-3 (Mandragora 4, Kouame 42, Jovic 79)

Grupa A: RFS – Istanbul Başakşehir 0-0

Grupa C: Villarreal – Austria Viena 5-0 (Alex Baena 18, Danjuma 43, Morales 76, 80, 88)

Grupa D: FC Koln – Partizan Belgrad 0-1 (Markovic 9)

Grupa E: AZ Alkmaar – Apollon Limassol 3-2 (Odgaard 16, de Wit 62 penalti, Karlsson 85 / Joosten 19, E. Cabral 71)

Grupa F: Gent – Djurgarden 0-1 (Finndell 38)

Grupa G: Slavia Praga – CF Cluj 0-1 (Janga 45)

Grupa H: FC Basel – Slovan Bratislava 0-2 (Pauscheck 35, Cavric 45+1)