Echipa elveţiană FC Basel a învins joi seara, în deplasare, după prelungiri, formaţia franceză OGC Nice, scor 2-1, în manşa secundă din sferturile Conference League. Basel s-a calificat în semifinale.

La Nisa, gazdele au deschis scorul repede, prin Laborde, în minutul 8, şi totul părea că se îndreaptă spre o calificare a lui Nice, cu scorul de 3-2 la general. Însă oaspeţii au egalat în minutul 86, prin Augustin, trimiţând meciul în prelungiri, iar Kasim Nuhu a înscris golul calificării în semifinale în minutul 98.

În semifinale, FC Basel va juca împotriva echipei italiene AC Fiorentina.

În cealaltă semifinală se vor întâlni West Ham United şi AZ Alkmaar.