Echipa engleză Aston Villa a dspus joi seara, pe teren propriu, scor 4-0, de formaţia olandeză Ajax Amsterdam, în manşa secundă a optimilor din Conference League.

Aston Villa a deschis scorul prin Ollie Watkins, ajuns la al 22-lea gol înscris în toate competiţiile stagionale, dar şi-a pierdut golgeterul, înlocuit repede după gol, din cauz aunei accidentări la genunchi. Englezii au înscris pentru 2-0 în partea secundă, apoi Mannsverk a primit cartonaşul roşu şi i-a lăsat pe olandezi în zece, iar Aston Villa a mai marcat de două ori, învingând confortabil, cu 4-0, şi calificându-se în sferturile competiţiei.

La Bruges, într-un meci arbitrat de românul Radu Petrescu, belgienii de la Club Brugge au recuperat diferenţa din tur şi s-au calificat după un 3-0 sec în faţa norvegienilor de la Molde.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a optimilor Conference League:

AC Fiorentina – Maccabi Haifa 1-1 (Barak 59 / Khalaili 88);

PAOK Salonic – Dinamo Zagreb 5-1 (Baba 27, Sucic 33 autogol, Brandon 42, Koulierakis 72, Zivkovic 88 penalti / Hoxha 49);

Fenerbahce – Union St Gilloise 0-1 (Rasmussen 68);

Viktoria Plzen – Servette Geneva 0-0 (3-1 la 11 metri);

Lille – Sturm Graz 1-1 (Tiago Santos 43 / Biereth 45+1);

Club Brugge – Molde 3-0 (Skov Olsen 45+1, 48, Skoras 70);

Aston Villa – Ajax Amsterdam 4-0 (Watkins 25, Bailey 60, Duran 75, Diaby 81).

S-au calificat în sferturi AC Fiorentina (5-4 scor cumulat), PAOK Salonic (5-3), Fenerbahce (3-1), Viktoria Plzen (0-0 scor cumulat, 3-1 la 11 m), Lille (4-1), Club Brugge (4-2), Aston Villa (4-0).