Jucătoarea americană Coco Gauff, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 18, s-a calificat, marţi, în semifinalele turneului de la Roland Garros.

Ea a învins-o, în sferturi, cu 7-5, 6-2, pe compatrioata ei, Sloane Stephens, locul 64 WTA, după un meci care a durat o oră şi 31 de minute.

Gauff, 18 ani, va evolua în penultimul act cu italianca Martina Trevisan, 28 de ani, locul 59 WTA. Trevisan a trecut în sferturi, tot marţi, cu scorul de 6-2, 6-7 (3), 6-3, de jucătoarea canadiană Leylah Fernandez, locul 18 şi cap de serie numărul 17.

Atât jucătoarea americană, cât şi cea italiană sunt pentru prima dată în carieră în semifinalele unui grand slam.

Miercuri, sunt programate celelalte două partide din sferturi, Iga Swiatek (Polonia), locul I WTA - Jessica Pegula (SUA), locul 11 WTA şi cap de serie numărul 11, şi Veronika Kudermetova (Rusia), locul 29 WTA şi cap de serie numărul 29 - Daria Kasatkina (Rusia), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20.