Echipa naţională a Japoniei a produs o surpriză miercuri, în grupa E de la Cupa Mondială, după ce a învins cu 2-1 una din favoritele la titlu, Germania. Niponii au întors rezultatul după ce au fost conduşi cu 1-0.

În minutul 31 germanul Raum a primit un penalti după ce a fost faultat în careu de portarul nipon Gonda. Gundogan a transformat şi Germania a condus cu 1-0 la pauză. În minutul 45+4 lui Havertz i s-a anulat un gol după intervenţia arbitrului din camera VAR. Germanii au atacat şi în repriza secundă, au avut o bară, prin Gundogan, în minutul 60, dar golul l-au marcat asiaticii, prin Ritsu Doan, în minutul 75. Egalitate, dar niponii nu s-au mulţumit doar cu atât şi au înscris golul victoriei în minutul 84, prin Asano.

GERMANIA: Neuer - Süle, Rüdiger, Schlotterbeck, Raum - Kimmich, Gundogan (Goretzka 67) – T. Müller (Hofmann 67), Musiala (Goetze 79), Gnabry (Moukoko 90) – Havertz (Füllkrug 79). ANTRENOR: Hansi Flick

JAPONIA: Gonda – Sakai (Minamino 75), Yoshida, Itakura, Nagatomo (Mitoma 57) - Endo, Tanaka (Doan 71) - Ito, Kamada, Kubo (Tomiyasu 46) – Maeda (Asano 57). ANTRENOR: Hajime Moriyasu

Arbitri: Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador) – David Jonathan Moran Santos (El Salvador), Zachari Zeegelaar (Surinam) – Said Martinez (Honduras)