Liderul Ligii I, CFR Cluj, a fost eliminat din Cupa României, de FC Botoşani, după executarea loviturilor de departajare. În jocul din 16-imile competiţiei, disputat la Botoşani, cele două echipe au fost la egalitate, scor 1-1, după 120 de minute. FC Botoşani s-a calificat în optimi după ce s-a impus la loviturile de departajare, cu scorul de 3-2.

Clujenii au deschis scorul, prin Omrani, în mintul 42. Gazdele au egalat în repriza a doua, prin Rodriguez, în minutul 69.

La penaltiuri, Mureşan şi Omrani au marcat pentru clujeni. Au ratat Dan Nistor, Păun şi Deac. La FC Botoşani, au marcat Târnovan, Moruţan şi Rodriguez, ratând numai Bordeianu.

Utlmul meci din şaisprezecimile Cupei României, Aerostar Bacău - FC Dinamo, se va disputa tot joi, de la ora 21.00.