Formaţia CFR Cluj a remizat cu echipa suedeză Malmo, scor 1-1, miercuri, în deplasare, dar a ratat calificarea în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. În tur, la Cluj, Malmo s-a impus, scor 1-0. Campioana României va continua însă în competiţiile europene şi evolua în turul trei preliminar al Ligii Europa.

Pentru CFR Cluj a marcat Djokovici '36, iar pentru Malmo a înscris Traustason '55.

0-1: Djokovici a marcat în minutul 36, din foarfecă, de la aproximativ 10 metri, mingea lovind bara înainte de a intra în poartă.

1-1: Traustason a adus egalarea pentru Malmo în minutul 55, cu un şut la vinclu de la aproximativ 25 de metri.

Au evoluat următoarele echipe:

Malmo: Dahlin - Larsson (Vindheim '81), Nielsen, Bengtsson, Safari - Traustason (Lewicki '73), Bachirou, Christiansen, Rieks - Strandberg (Antonsson '61), Rosenberg. Antrenor: Uwe Rosler.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Culio, Hoban (De Luca '64), Djokovici (Bordeianu '59) - Deac (Mailat '42), Ţucudean, Omrani. Antrenor: Antonio Conceicao.

Cartonaşe galbene:Christiansen '50, Antonsson '90+5 / Djokovici '28, Culio '62, '77, Omrani '82, Mureşan '89

Cartonaş roşu: Culio '77

Meciul a fost arbitrat de scoţianul Andrew Dallas, ajutat de asistenţii Graeme Stewart şi Douglas Ross.

Arbitru de rezervă a fost Donald Robertson.

În minutul 42, Ciprian Deac, accidentat, a părăsit terenul pe targă, cu ochii în lacrimi.

CFR Cluj va continua în competiţiile europene, însă în turul al treilea preliminar al Ligi Europa, în care va evolua cu FK Sutjeska Niksici (Muntenegru) sau cu FC Alashkert Erevan (Armenia). În tur, Alashkert s-a impus, scor 1-0, returul urmând să aibă loc joi.

Manşa I va a vea loc la 9 august, în deplasare, iar returul la 16 august, la Cluj-Napoca.