Campioana României, CFR Cluj, a fost eliminată, miercuri, în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, pe teren propriu, la loviturile de departajare, cu scorul de 8-7 (2-2 în 120 de minute de joc, 6-5 la penaltiuri), de echipa croată Dinamo Zagreb. Ardelenii au ratat un penalti şi au jucat în superioritate numerică din minutul 51.

Au marcat: Pereira '64, Debeljuh '90+3 / Gojak '14, Kastrati '78

În minutul 14, Gojak a deschis scorul, după o respingere în faţă al lui Bălgrădean.

În minutul 51, Ciprian Deac a ratat un penalti acordat după un fault asupra lui Debeljuh. Jucătorul care l-a faultat pe Debeljiuh, Teophile-Catherine, a fost eliminat.

În minutul 64, Pereira a egalat pentru CFR Cluj cu un şut din afara careului.

În minutul 78, croaţii au preluat din nou conducerea, după ce Kastrati a împins în poartă o minge respinsă de Bălgrădean.

În minutul 90+3, CFR a egalat prin Debeljuh, care a înscris după o pasă senzaţională al lui Rondon.

La loviturile de departajare, pentru CFR au marcat Vincius, Djokovici, Rondon, Susic, Deac şi au ratat Golofca şi Boli.

Pentru Dinamo Zagreb au punctat Petkovic, Leovac, Ademi, Stojanovic, Dilaver, Gvardiol şi a ratat Gojak.

CFR Cluj: Bălgrădean - Burcă (Susic '82), Vinicius, Boli, Camora - Chipciu (Rondon '46), Bordeianu (Itu '113), Djokovic - Deac, Debeljuh, Pereira (Golofca '68). Antrenor: Dan Petrescu

Dinamo Zagreb: Livakovic - Stojanovic, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac - Gojak, Ivanusec (Petkovic '68), Ademi, Orsic (Moharami '108) - Majer (Kastrati '54), Gavranovic (Gvardiol '54). Antrenor: Zoran Mamic

Cartonaşe galbene: Bălgrădean '78, Bordeianu '92, Rondon '115  / Ademi '44, Leovac '82, Livakovic '90+2

Cartonaş roşu: Teophile-Catherine '51

Meciul a fost condus de o brigadă din Portugalia, avându-l la centru pe Antonio Emanuel Carvalho Nobre.

Antonio Emanuel Carvalho Nobre a fost ajutat la cele două linii de Bruno Alves Jesus şi Nuno Pereira.

Rezervă a fost João Carlos Antunes Pereira Bento.

CFR Cluj va continua competiţiile europene, urmând să evolueze în turul trei preliminar al Ligii Europa.