Atletul Alexandru Novac s-a clasat, duminică, pe locul 9, în finală la aruncarea suliţei, la Campionatele Europene de la Munchen. România a încheiat cu o singură medalie.

Cea mai bună aruncare a sportivului tricolor a măsurat 75.78 metri, cu care s-a clasat pe locul 9.

Finala continuă cu primii opt clasaţi, pentru medaliile probei.

Delegaţia României la Campionatele Europene, formată din 21 de atleţi (9 la feminin şi 12 la masculin), revine în ţară cu o singură medalie: aurul Biancăi Ghelber, la aruncarea ciocanului.

Anterior, ultimele medalii obţinute de delegaţia României au fost în 2010, la Barcelona, prin Marian Oprea (triplusalt) şi Nicoleta Grasu (aruncarea discului), ambele de bronz.

Medalia de aur din 2022 a fost obţinută la 20 de ani de la performanţa similară a Ionelei Târlea, la 400 metri garduri.