Echipa naţională a Ungariei a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, echipa naţională a Serbiei, instalându-se pe primul loc al grupei G, din calificările pentru Euro 2024.

Ungaria a intrat pe teren foarte motivată la Budapesta şi Barnabas Varga a deschis scorul în minutul 20. Oaspeţii au egalat în minutul 33, prin Strahinja Pavlovic, însă după numai un minut Roland Sallai a readus gazdele în avantaj. A fost şi golul victoriei pentru maghiari, într-un meci în care Tadic şi Barga au trimis balonul în bară. Ungaria are 13 puncte şi este pe locul întâi în grupa G, urmată de Serbia, cu 10 puncte şi Muntenegru, cu 8 puncte.

În grupa H, Danemarca a condus cu 3-0, la Copenhaga, echipa Kazahstanului, dar oaspeţii au marcat şi ei odată, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru nordici, care au egalat Slovenia la numărul de puncte. În grupa G, Slovenia şi Danemarca ocupă primele două locuri, în această ordine, cu câte 16 puncte.