Echipa naţională a Spaniei a învins joi seara, pe teren propriu, scor 2-0, echipa naţională a Scoţiei, în grupa A a calificărilor pentru Euro 2024. În cadrul grupei E, Albania a dispus de Cehia cu 3-0.

Spania a dominat meciul cu Scoţia, dar a marcat târziu, în ciuda ocaziilor lui Ferran Torres şi Merino. Oaspeţii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 61, iar spaniolii au deschis scorul în minutul 73, prin Alvaro Morata, ajuns la golul numărul 34 pentru naţionala iberică. În minutul 86 a marcat şi un jucător intrat în repriza a doua, Oihan Sancet, şi Spania s-a impus cu 2-0, pentru a 25-a victorie consecutivă a ibericilor, pe teren propriu, în calificările pentru Campionatul European.

În clasamentul grupei A conduce Scoţia, cu 15 puncte, urmată de Spania, cu 12 puncte) şi Norvegia, cu 10 puncte. Nordicii au învins Cipru, în deplasare, cu 4-0, iar Erling Haaland a reuşit o dublă, ajungând la 27 de goluri în 27 de selecţii pentru naţionala Norvegiei.

La Tirana, naţionala Albaniei a dominat Cehia într-un meci câştigat cu 3-0. Oaspeţii au avut un jucător eliminat pentru două galbene, este vorba de Mojmir Chytil, în minutul 40.

Albania este prima în clasamentul grupei E, cu 13 puncte. Pe locul secund se află Polonia (9 puncte) , Cehia este pe 3, cu 8 puncte, iar Moldova e pe locul 4, tot cu 8 puncte.