Echipa naţională a Scoţiei a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, echipa naţională a Norvegiei, într-un meci din grupa A a calificărilor pentru Euro 2024.

La Oslo, Norvegia a condus cu 1-0 printr-un gol marcat de Erling Haaland, în minutul 61, dintr-un penalti scos tot de el. Antrenorul Stale Solbakken a efectuat o triplă schimbare în minutul 84, şi meciul a luat o altă turnură. Lyndon Dykes a egalat în minutul 87, pentru ca în minutul 89 Kenny Mclean să înscrie golul unei neaşteptate victorii a scoţienilor, care ajung la nouă puncte din trei meciuri şi conduc în grupa A.

Pe locul secund se află Spania, cu trei puncte din două partide disputate. Norvegia este pe locul 4, cu un singur punct din trei meciuri.