Echipa naţională a Finlandei a învins vineri, pe teren propriu, scor 2-0, reprezentativa Sloveniei, într-un meci contând pentru grupa H a preliminariilor Euro 2024.

Finlandezii au deschis scorul, la Helsinki, în minutul 13, prin atacantul Veneziei, Joel Pohjanpalo. Gazdele şi-au majorat avantajul în minutul 64, când a înscris Oliver Antman. Ambele pase de gol i-au aparţinut lui Teemu Pukki. Acesta a fost şi rezultatul final, 2-0 pentru Finlanda, care are şase puncte şi ocupă primul loc în grupa H, urmată de Slovenia (6 puncte), Kazahstan (3), Irlanda de Nord (3), Danemarca (3) şi San Marino (0).

Tot în grupa H se mai joacă în această seară partidele San Marino – Kazahstan şi Danemarca – Irlanda de Nord.