Echipa germană Bayern Munchen a învins sâmbătă, în deplasare, pe Hertha Berlin, scor 3-2, într-un meci din etapa a 13-a a Bundesligii, şi a trecut pe primul loc în clasament.

La Mainz, Bayern conducea cu un liniştitor 3-0 în minutul 38, dar gazdele au revenit pe final de repriză, marcând de două ori. Repriza secundă nu a mai schimbat tabela de marcaj şi Bayern a trecut pe primul loc în clasament, cu 28 de puncte, dar Union Berlin are un meci mai puţin disputat.

Alte trei echipe din partea superioară a clasamentului au înregistrat victorii în etapa de sâmbătă: Borussia Dortmund, Eintracht Frankfurt şi RB Leipzig.

Rezultate înregistrate sâmbătă în etapa a 13-a din Bundesliga:

Borussia Dortmund – VfL Bochum 3-0 (Moukoko 8, 45, Reyna 12);

FSV Mainz – VfL Wolfsburg 0-3 (Wimmer 33, Arnold 70, Baku 84);

Hoffenheim – RB Leipzig 1-3 (Rutter 50 / Nkunku 17, 57, 69);

Augsburg – Eintracht Frankfurt 1-2 (Berisha 1 / Rode 13, Knauff 64);

Hertha Berlin – Bayern Munchen 2-3 (Lukebakio 40, Selke 45 / Musiala 12, Choupo-Moting 37, 38);

Werder Bremen – Schalke 04 2-1 (Fullkrug 30, Ducksch 76 / Drexler 89).