Echipa germană Bayer Leverkusen a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia RB Leipzig, scor 3-2, în prima etapă a Bundesligii. În cele cinci meciuri disputate sâmbătă s-au înscris 23 de goluri.

Bayer Leverkusen a avut ceva emoţii cu RB Leipzig, una din echipele mari ale Bundesligii, dar a reuşit să se impună cu 3-2. Băieţii lui Xabi Alonso au condus cu 2-0 şi cu 3-1, iar oaspeţii au replicat prin Dani Olmo, aflat la al patrulea gol în acest start de sezon, şi prin Lois Openda. În ultimul sfert de oră Leipzig a alergat după o egalare care nu a venit şi, după cucerirea Supercupei, alb-roşii debutează cu stângul în Bundesliga.

La Augsburg, prima parte a reprizei întâi a părut că va aduce o victorie fără probleme a Borussie Monchengladbach, care conducea cu 2-0 în minutul 27. Chiar dacă Elvis Rexhbecaj a redus din diferenţă în minutul 29, Ngoumou a refăcut în minutul 37 avantajul de două goluri al oaspeţilor. De aici, meciul s-a schimbat complet. Augsburg a reuşit să egaleze până la finalul reprizei, prin Max Bauer şi Sven Michel, iar în minutul 76 Ruben Vargas a marcat pentru 4-3. Tomas Cvancara a salvat însă un punct pentru Borussia, egalând în minutul 90+7 şi stabilind scorul final, 4-4.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate sâmbătă, în prima etapă din Bundesliga:

Bayer Leverkusen – RB Leipzig 3-2 (Frimpong 24, Tah 35, Wirtz 64 / Dani Olmo 39, Openda 71);

VfL Wolfsburg – Heidenheim 2-0 (Wind 6, 27);

Hoffenheim – Freiburg 1-2 (Kabak 50 / Szalai 39 autogol, Sallai 45);

Augsburg – Borussia Monchengladbach 4-4 (Rexhbecaj 29, Bauer 41, Michel 45+7, R. Vargas 76 / Itakura 13, Cvancara 27, 90+7, Ngoumou 37);

VfB Stuttgart – Bochum 5-0 (Guirassy 18, 77, Zagadou 38, Mvumpa 60, 67).