Echipa germană VfB Stuttgart a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 3-2, gruparea Wolfsburg, într-un meci al etapei a 24-a din Bundesliga.

VfB Stutgart a deschis scorul din minutul 14, prin golgeterul Serhou Guirassy, dar Joakim Maehle a egalat pentru gazde, în minutul 50. După numai două minute oaspeţii au primit penalti şi Guirassy a transformat în minutul 54, ajungând la 20 de goluri stagionale. În minutul 78 Josha Vagnoman a majorat diferenţa la două goluri, înscriind pentru 3-1 în favoarea oaspeţilor. „Lupii” au mai înscris odată prin Lukas Nmecha, dar Stuttgart s-a impus cu 3-2 şi ocupă poziţia a treia din clasament, cu 50 de puncte. Wolfsburg e pe locul 13, cu 25 de puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 24-a din Bundesliga:

Union Berlin – Borussia Dortmund 0-2 (Adeyemi 41, Maatsen 90);

FSV Mainz – Borussia Monchengladbach 1-1 (Burkhardt 12 / Ngoumou 55);

Bochum – RB Leipzig 1-4 (Wittek 7 / Dani Olmo 30, Openda 68, Ordets 71 autogol, Poulsen 82);

Heidenheim – Eintracht Frankfurt 1-2 (Pieringer 59 / Gimber 39 autogol, Nkounkou 49);

Darmstadt – Augsburg 0-6 (Tietz 2, 84, F. Jensen 12, Demirovic  20, 29, R. Vargas 25);

Wolfsburg – VfB Stuttgart 2-3 (Maehle 50, Nmecha 83 / Guirassy 14, 54, Vagnoman 78).