Echipa germană RB Leipzig a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 6-0, formaţia FC Koln, într-un meci din etapa a 9-a a Bundesligii. Leipzig este pe locul 4 în clasament.

RB Leipzig a avut o primă repriză perfectă pe Red Bull Arena şi a condus cu 4-0 la pauză, după ce în minutul 39 era doar 1-0. Oaspeţii au avut un jucător eliminat în minutul 80, pentru două cartonaşe galben, pe Mathias Olesen, iar gazdele au mai înscris de două ori reuşind al doilea scor fluviu al etapei după cel al lui Bayern.

În clasament, RB Leipzig este pe locul 4, cu 20 de puncte, la trei puncte de liderul Bayern. FC Koln are 4 puncte şi ocupă penultimul loc din Bundesliga, al 17-lea.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 9-a din Bundesliga:

Bayern Munchen – Darmstadt 8-0 (Kane 51, 69, 88, L. Sane 56, 64, Musiala 60, 76, T. Muller 71);

Borussia Monchengladbach – Heidenheim 2-1 (Plea 4, Fohrenbach 51 autogol / Dinkci 38);

Werder Bremen – FC Union Berlin 2-0 (Knoche 38 autogol, Ducksch 75);

Augsburg – Wolfsburg 3-2 (Tietz 17, Bornauw 79 autogol, Engels 81 / Wind 35, Majer 45);

VfB Stuttgart – Hoffenheim 2-3 (Fuhrich 61, Undav 74 / Promel 5, Weghorst 21, Skov 66);

RB Leipzig – FC Koln 6-0 (T. Werner 15, Openda 40, 45+3, Raum 43, Sesko 88, Baumgartner 90+1).