Echipa germană RB Leipzig a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Hoffenheim, într-un meci al etapei a 15-a din Bundesliga. Cu această victorie, RB Leipzig a revenit pe ultima poziţie a podiumului în campionat.

Elevii lui Marco Rose au înscris târziu în meciul de pe teren propriu cu Hoffenheim. Lukas Klostermann a deschis scorul în minutul 34, dar oaspeţii au reuşit egalarea în minutul 42, prin Ozan Kabak.

Gazdele au replicat cu golul din minutul 70 al lui Emil Forsberg, cel de-al 40-lea reuşit de mijlocaşul suedez în Bundesliga. Patru minute mai târziu Mohamed Simakan a liniştit apele pe Red Bull Arena, stabilind scorul final al meciului, 3-1 pentru RB Leipzig, care are 32 de puncte şi este pe locul 3 în Bundesliga.