Echipa germană Borussia Dortmund a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea VfL Bochum, în etapa a 19-a din Bundesliga. Toate golurile învingătorilor au fost marcate de Fullkrug.

Borussia Dortmund a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 7, când a marcat Niclas Fullkrug, din penalti, însă la pauză s-a intrat cu scor egal, 1-1, după autogolul lui Nico Schlotterbeck, din minutul 45.

În minutul 72, Fullkrug a adus din nou gazdele în avantaj, iar în minutul 90+1 acelaşi jucător a reuşit hat-trick-ul transformând un nou penalti primit de echipa lui Edin Terzic. S-a încheiat 3-1 pentru Borussia Dortmund, care este pe locul 4, cu 36 de puncte, la doar un punct de podiumul campionatului.

Bochum se află pe poziţia a 14-a, cu 20 de puncte.