Echipa germană Borussia Dortmund a încheiat la egalitate marţi seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia FSV Mainz, într-un meci al etapei a 16-a din Bundesliga.

Elevii lui Edin Terzic nu au reuşit să învingă pe Mainz, deşi au deschis scorul în minutul 29, prin Julian Brandt, însă oaspeţii au egalat pe final de primă repriză, în minutul 43, prin Sepp van den Berg. Deşi au dominat prima repriză, gazdele de la Borussia Dortmund au avut o repriză secundă slabă şi se află pe locul 5 în clasament, cu 27 de puncte, la 12 puncte distanţă de lider, Bayer Leverkusen. FSV Mainz a adunat 10 puncte şi ocupă poziţia a 15-a în campionat.

Rezultate înregistrate marţi, în etapa a 16-a din Bundesliga:

Werder Bremen – RB Leipzig 1-1 (Njinmah 75 / Openda 47);

Borussia Dortmund – FSV Mainz 1-1 (Brandt 29 / van den Berg 43);

Hoffenheim – Darmstadt 3-3 (Kramaric 14, Bebou 28, 66 / Pfeiffer 23, Skarke 57, 85).