Echipa germană Borussia Dortmund a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Borussia Monchengladbach, în etapa a 12-a din Bundesliga. Gazdele au revenit după ce au fost conduse cu 2-0.

Oaspeţii au avut un start de meci foarte bun la Dortmund, unde Rocco Reitz a deschis scorul, în minutul 13. Manu Kone a marcat şi el, în minutul 28, la un corner, şi Monchengladbach conducea cu 2-0. Gazdele au reacţionat însă repede şi Marcel Sabitzer a redus din diferenţă în minutul 30. După numai două minute Niclas Fullkrug a egalat, iar în finalul primei reprize, minutul 45, Jamie Bynoe-Gittens a adus în avantaj echipa lui Terzic. Repriza a doua s-a jucat pe contre, iar golul a venit târziu. Donyell Malen a înscris în minutul 90+7 şi Borussia Dortmund s-a impus cu 4-2.

În clasament este lider Bayer Leverkusen, cu 34 de puncte, Borussia Dortmund ocupă locul 4, cu 24 de puncte, iar Borussia Monchengladbach se află pe poziţia a 11-a, cu 13 puncte.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 12-a din Bundesliga:

Borussia Dortmund – Borussia Monchengladbach 4-2 (Sabitzer 30, Fullkrug 32, Bynoe-Gittens 45, Malen 90+7 / Reitz 13, Manu Kone 28);

Union Berlin – Augsburg 1-1 (Volland 88 / Demirovic 39);

Freiburg – Darmstadt 1-1 (Holer 35 / Honsak 18);

Wolfsburg – RB Leipzig 2-1 (Wind 9, Rogerio 66 / Poulsen 52);

Werder Bremen – Bayer Leverkusen 0-3 (Deman 9 autogol, Frimpong 43, Grimaldo 76).