Echipa germană Bayern Munchen a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia Hoffenheim, scor 2-0, şi rămâne pe locul secund în Bundesliga. RB Leizpig a revenit la Augsburg de la 0-3, marcând golurile egalării în minutele 89 şi 90.

Bayern Munchen nu a avut probleme la Hoffenheim, unde golurile au venit în prima repriză pentru un 2-0 care i-a dus pe bavarezi la 22 de puncte în clasament. Freiburg s-a impus şi ea acasă, cu Werder, scor 2-0, păstrându-şi poziţia de pe podium, a treia, cu 21 de puncte.

RB Leipzig a scos in extremis un meci egal la Augsburg. Gazdele au condus cu 3-0, dar în minutul 66 Iago a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. Andre Silva a înscris pentru Leipzig în minutul 73, iar Nkunku şi Novoa au adus o egalare neaşteptată în minutele 89 şi 90.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în etapa a 11-a din Germania:

Borussia Dortmund – VfB Stuttgart 5-0 (Bellingham 2, 53, Süle (13, Reyna 44, Moukoko 72);

Bayer Leverkusen – Wolfsburg 2-2 (Diaby 17, Frimpong 76 / Andrich 28 autogol, Arnold 54);

Freiburg – Werder Bremen 2-0 (Kübler 56, Grifo 80);

Hoffenheim – Bayern Munchen 0-2 (Musiala 18, Choupo-Moting 38);

Augsburg – RB Leipzig 3-3 (Berisha 34, Demirovic 51, Vargas 64 / Andre Silva 73, Nkunku 89, Novoa 90);

Borussia Monchengladbach – Eintracht Frankfurt 1-3 (Thuram 72 / Lindstrom 6, 45, Ebimbe 29).