Echipa germană Bayern Munchen a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 3-1, echipa FSV Mainz, într-un meci al etapei a 8-a din Bundesliga.

Bayern a condus cu 2-0 la Mainz încă după primul sfert de oră. Kingsley Coman a deschis scorul în minutul 11, iar Harry Kane l-a majorat în minutul 16. Gazdele au echilibrat meciul şi au marcat în minutul 43, prin Anthony Caci. Bavarezii au revenit la un avans de două goluri în minutul 59, la golul lui Leon Goretzka, iar gazdele au încercat să înscrie, dar fără succes. S-a încheiat Mainz – Bayern 1-3. Gazdele au rămas fără victorie, în timp ce bavarezii sunt neînvinşi. În clasamentul Bundesligii conduce Bayer Leverkusen (22 de puncte), pe locul secund se află VfB Stuttgart (21 de puncte), urmată de Bayern Munchen şi Borussia Dortmund (câte 20 de puncte).

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 8-a din Bundesliga:

Union Berlin – VfB Stuttgart 0-3 (Guirassy 16, Katompa Mvumpa 81, Undav 88);

Freiburg – VfL Bochum 2-1 (Ritsu Doan 26, Grifo 45 / Goncalo Paciencia 15);

Wolfsburg – Bayer Leverkusen 1-2 (Lacroix 41 / Frimpong 13, Grimaldo 62);

Hoffenheim – Eintracht Frankfurt 1-3 (Beier 3 /  Marmoush 11, Knauff 23, Skhiri 45);

Darmstadt – RB Leipzig 1-3 (Kempe 32 / Openda 1, 72, Forsberg 24);

FSV Mainz – Bayern Munchen 1-3 (A. Caci 43 / Coman 11, Kane 16, Goretzka 59).