Echipa germană Bayer Leverkusen a învins duminică, în deplasare, sor 3-2, formaţia Freiburg, în etapa a 26-a din Bundesliga.

Bayer Leverkusen nu s-a împiedicat la Freiburg, unde Florian Wirtz a deschis scorul, încă din minutul 2. Ritsu Doan a reuşit să egaleze în minutul 10, dar Adam Hlozek a adus oaspeţii în avantaj, din nou, în minutul 40. Peter Schick a marcat şi el, în minutul 53, făcând 3-1. Reuşita lui Yannik Keitel, din minutul 79, i-a apropiat pe Freiburg la un gol de lider, dar acesta a fost scorul final, 3-2 pentru Bayer Leverkusen, care conduce în clasament cu 70 de puncte, având 10 puncte avans faţă de ocupanta locului secund din Bundesliga, Bayern Munchen.

Freiburg se află pe locul 9, cu 33 de puncte.