Echipa germană FC Augsburg a dispus vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de formaţia Bayer Leverkusen, în primul meci al etapei a 19-a din Bundesliga.

După o primă repriză în care Bayer Leverkusen a avut ocaziile importante, gazdele au marcat unicul gol al meciului în minutul 55, prin Berisha, la una din puţinele erori comise de apărarea lui Leverkusen.

Augsburg a înscris cel puţin un gol în 14 din ultimele 15 meciuri disputate în Bundesliga.

FC Augsburg a urcat deocamdată pe locul 13, cu 21 de puncte, în timp ce Bayer Leverkusen se află pe poziţia a 9-a, având 24 de puncte, bifând al doilea eşec consecutiv.