Echipa germană Borussia Dortmund a învins sâmbătă, în deplasare, echipa Eintracht Frankfurt, scor 2-1, într-un meci al etapei a 12-a din Bundesliga.

Borussia a deschis scorul la Frankfurt, prin Julian Brandt, în minutul 21, dar a fost egalată rapid de gazde, care au marcat prin Daichi Kamada, în minutul 26. Jude Bellingham a înscris golul victoriei, în repriza secundă (min. 52). Finalul partidei a fost unul tensionat, cu cinci cartonaşe galbene acordate de arbitrul Sascha Stegemann în ultimele trei minute ale meciului.

Victoria Borussiei aduce trupa lui Edin Terzic pe locul al treilea în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce Eintracht a căzut pe locul 5, cu 21 de puncte.