Jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 21 WTA, a câştigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Charleston.

Bencic a învins-o în finală pe sportiva tunisiană Ons Jabeur, numărul 10 mondial, scor 6-1, 5-7, 6-4, în două ore şi 35 de minute.

Ca urmare a acestui succes, Belinda Bencic va urca pe locul 13 mondial.

La Bogota, turneu de categorie WTA 250, germana Tatjana Maria, locul 237 mondial, a învins-o în finală pe sportiva braziliană Laura Pigossi, locul 212 WTA, scor 6-3, 4-6, 6-2, în două ore şi jumătate. Maria este prima mamă cu doi copii care câştigă un trofeu WTA în acest secol. Ea a născut-o pe Charlotte în 2013 şi pe Cecilia în aprilie 2021.