Germana Angelique Kerber, locul 16 WTA şi cap de serie 21, şi americanca Madison Keys, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 17, vor disputa un meci din cadrul sferturilor de finală ale Australian Open, pe partea de tablou a Simonei Halep.

Kerber a învins-o, luni, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2, pe Su-Wei Hsieh (Taiwan), locul 88 WTA, după o partidiă de două ore şi opt minute, în optimi. Hsieh le eliminase anterior pe spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, şi pe poloneza Agnieszka Radwanska, locul 35 WTA şi cap de serie 26.

Germana este pentru a doua oară în sferturi la Australian Open, după ce a câştigat ediţia din 2016.

20 mai - Evenimentul News.ro “Energy Road - Energie la tine acasă”. Parteneri: AS & Partners, FPPG, Delgaz Grid, Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Premier Energy, Romgaz
30 mai - Maratonul Fondurilor Europene. Parteneri: BCR, BRD, CEC
4 iunie - Eveniment Profit.ro: Piaţa imobiliară românească sub spectrul crizei occidentale. Ediţia a IV-a. Parteneri: 123Credit, Cushman and Wakefield
6 iunie - Maratonul Energiei

Într-un al meci din optimi, Keys a trecut, cu scorul de 6-3, 6-2, de sportiva franceză Caroline Garcia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8, într-o oră şi opt minute. Şi Keys este a doua oară în sferturi, la Melbourne, după ce a jucat în semifinale, în 2015.

Simona Halep, locul I WTA, va evolua, luni, în jurul orei 08.00, cu japoneza Naomi Osaka, locul 72 WTA. Învingătoarea din această întâlnire va da piept în sferturi cu câştigătoarea din partida dintre sportivele cehe Karolina Pliskova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, şi Barbora Strycova, locul 24 WTA şi cap de serie numărul 20.