Echipa engleză Arsenal Londra a câştigat miercuri trofeul Emirates Cup, după ce a dispus la lovituri de departajare de formaţia franceză AS Monaco, scor 1-1 (5-4 la 11 m.).

Amicalul de pe stadionul Emirates a avut o primă repriză disputată, în care oaspeţii, AS Monaco, au deschis scorul, în minutul 31, prin Youssouf Fofana. Arsenal a egalat înainte de pauză, în minutul 43, la golul lui Eddie Nketiah. Scorul a tămas 1-1 şi partida a fost tranşată la lovituri de departajare. Londonezii au transformat toate cele cinci lovituri (Odegaard, Jorginho, Kai Havertz, Fabio Vieira şi Gabriel), în timp ce nonegascii au transformat de patru ori (Caio Henrique, Fofana, Diatta şi Volland), ratând prin Minamino.

Trofeul Emirates Cup a fost astfel câştigat de Arsenal Londra, care se află la a şaptea victorie în competiţie.