Anglia va trebui să dispute un meci fără spectatori în cadrul unei competiţii UEFA, după incidentele de la meciul cu Itlaia, de la 11 iunie, de pe Wembley.

Meciul vizat este cel din prima etapă a Ligii Naţiunilor, competiţie care se trage ka sorrţi la 16 decembrie.

Sancţiunea este cu suspendare pe doi ani, dar şi cu o amendă de 100 000 euro.

Reprezentativa Italiei a câştigat,la 12 iulie, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, învingând în finală Anglia, scor 4-3 în urma loviturilor de departajare. Pentru Italia este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968.

Pentru englezi a deschis scorul Luke Shaw, în minutul 2. Este cel mai rapid gol înscris vreodată într-o finală de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, în minutul 67. Bonucci este cel mai în vârstă jucător care a înscris într-o finală de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi. Au ratat Belotti şi Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire. Au ratat Rashford, Sancho şi Saka.