UEFA a anunţat numirea unui inspector de etică şi disciplină care va ancheta ceea ce s-a întâmplat la meciul de miercuri dintre Fenerbahce şi Dinamo Kiev.

“În conformitate cu articolul 31 (4) al Regulamentului Disciplinar UEFA, un inspector de etică şi disciplină al UEFA va face o anchetă disciplinară cu privire la presupusul comportament necorespunzător al suporterilor Fenerbahce la meciul Fenerbahce – Dinamo Kiev”, se arată pe site-ul UEFA.

Fanii echipei Fenerbahce au scandat numele lui Vladimir Putin la meciul cu Dinamo Kiev, pierdut, scor 1-2, în preliminariile Ligii Campionilor. Fanii au început să cânte şi să scandeze numele lui Putin după ce Dinamo Kiev a deschis scorul prin Buialski, în minutul 57.

Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a învins, miercuri, în deplasare, formaţia Fenerbahce Istanbul, scor 2-1, după prelungiri, şi s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Pentru Dinamo Kiev au marcat Buialski (57) şi Karavaev (114). Golul echipei Fenerbahce a fost înscris de Szalai, în minutul 89. În tur, scorul a fost egal, 0-0.