Sportiva Alina Vuc a obţinut, joi, medalia de argint la categoria 48 de kilograme, la Campionatul Mondial de lupte de la Paris, distincţia fiind prima mondială din istoria luptelor feminine româneşti.

Alina Vuc a debutat în competiţia de la 48 de kilograme cu o victorie împotriva sportivei australiene Rupinder Kaur (scor 4-0), calificându-se în optimile de finală, fază în care a trecut de Violeta Chyryk (Belarus, 5-4).

În sferturi a învins-o pe Jasmine Mian (Canada, 3-0), iar în semifinale pe Evin Demirhan (Turcia, 13-2).

În finala categoriei, Alina Vuc a luptat cu Yui Susaki (Japonia), iar nipona s-a impus cu scorul de 14-4.

Medalia de argint câştigată de Alina Vuc la CM de la Paris este prima pentru România în istoria luptelor feminine.

Tot joi, la categoria 60 de kilograme, Incze Kriszta a pierdut în sferturile de finală, cu Malin Mattson (Suedia, 3-7), iar la categoria 53 de kilograme, iar Estera Dobre a pierdut lupta pentru medalia de bronz, cu Maria Prevolaraki (Grecia), scor 1-2.